01

Oct

De prangende Q&A’s: ARTIS versus de Hermitage

Door: Barbara van Baarsel – Buro Barcode
We zijn trots dat we onderdeel uitmaken van Unique Venues of Amsterdam. Dan is het best vreemd dat we niet altijd kunnen benoemen wat ons zo uniek maakt. Wie zijn we, wat doen we en waar staan wij voor? Ja, de storytellings van onze eigen locaties kennen we maar al te goed, maar om elkaar beter voor het voetlicht te kunnen brengen is het bijna een ‘must’ ook iets meer te weten over de verhalen van alle andere Unique Venues of Amsterdam. Daarom de prangende Q&A’s van ARTIS en de Hermitage. Leon van Bourgonje (Hospitality Manager F&B bij de Hermitage) en Heleen Rouw (Inhoudelijk en Commercieel Manager ARTIS) vragen elkaar het hemd van het lijf. Het doel: meer inzicht krijgen en van elkaar leren.

Heleen tijdens de laatste Zoomeravond van dit jaar in ARTIS

Leon: “Is er iets wat wij op het gebied van events nog niet van ARTIS weten?”
Heleen: “Dat ARTIS ook ARTIS-Micropia als locatie heeft. Bezoek het enige microbenmuseum ter wereld, dat met veel prijzen is onderscheiden. Daarnaast heeft ARTIS aan het vrij toegankelijke Artisplein ook het Groote Museum liggen, dat op dit moment gerestaureerd en vernieuwd wordt om over een paar jaar open te gaan als museum en evenementenlocatie. Het oudste gebouw met een museale functie in Nederland zal weer toegankelijk zijn voor het publiek en net als bij de oprichting in 1838 een plek van samenkomst worden.”

Heleen: “Hoe gebruiken jullie de historische waarde van de Hermitage als evenementenlocatie?”
Leon: “De historie die ons pand draagt geeft ons een enorme exposure. De uitstraling van het pand en zijn locatie aan de Amstel zijn met groteregelmaat aanleiding voor opdrachtgevers om voor ons te kiezen.”

Leon: “Waarom kiest een opdrachtgever voor ARTIS als eventlocatie?”
Heleen: “Dat is eerst en vooral vanwege de plek. De historie, de dieren, het park. Het feit dat je je begeeft in een meer dan 180 jaar oud park is enorm aantrekkelijk voor onze gasten. Het Aquarium, dat net als veel andere monumenten in ARTIS uit de tweede helft van de 19e eeuw stamt, is erg gewild als dinerlocatie. Dineren in de grote zaal omgeven door aquaria spreekt zeer tot de verbeelding. Maar ook dat je tijdens de bijeenkomst als ontspanning een wandeling kunt maken door het park is uniek.”

Heleen: “Hoe combineren jullie de museale ervaring met evenementen voor de zakelijke markt?”
Leon: “Dat doen we heel graag; we zijn tenslotte bovenal een museum. Er wordt enthousiast gereageerd op ons aanbod, dat wij steeds aanpassen op onze

Eend ‘Vesuvius’

wisselende tentoonstellingen. Onze chef-kok, Patrick Goijaerts, gaat nog ver voordat de tentoonstelling zichtbaar is voor het publiek in overleg met onze conservatoren om inspiratie op te doen en zijn culinaire aanbod erop af te stemmen.
Zo heeft hij, geïnspireerd op het schilderij Uitbarsting van de Vesuvius van Pierre Jacques Volaire, een gerecht met eend van de barbecue gecreëerd.”

Leon: “Hoe ziet jullie droom-event eruit?”
Heleen: “Een prachtige nazomeravond. De gasten wandelen de Papegaaienlaan op en drinken een aperitief bij de vijver waar de gibbons door de bomen bewegen. Dan loopt het gezelschap mee met een van onze vrijwilligers voor een rondleiding op basis van een van onze thema’s zoals ‘leiderschap in het dierenrijk’ of ‘de eetbare tuin’. De wandeling eindigt bij de entree van de Robbenzaal waar een plafond van honderden led-lampjes voor een mysterieuze onderwatersfeer zorgt. Daar staan prachtige dinertafels gedekt en geniet iedereen van een heerlijk diner met het zeeleeuwenbassin op de achtergrond. Na afloop wandelen de gasten, begeleid door kleine lichtjes in het donkere park, naar de uitgang.”

Heleen: “Hoe gaan jullie om met duurzaamheid in het horeca-aanbod?”
Leon: “Ah leuke vraag, we ronden echt net ons project af waarin wij onze keukenkachel op gas hebben vervangen voor een inductievariant die gevoed wordt door zonnepanelen op ons dak. Daarmee hebben we het ‘hart’ van onze evenementenlocatie – wij verzorgen alle catering in ons museum zelf – 100% duurzaam gemaakt.
Iets minder specifiek op horecagebied maar toch interessant om te melden is dat we onze energie delen met een andere UVoA locatie, de Hortus Botanicus. Onze restwarmte wordt via een buizensysteem getransporteerd naar de Palmenkas in de Hortus. Omgekeerd levert de Hortus gekoeld water terug aan de Hermitage voor de koeling van de kunst. Door deze slimme uitwisseling van warmte en kou besparen we beide jaarlijks gas, energie, CO2 en bomen.”

Leon: “ARTIS is zich flink aan het ontwikkelen. Wat kunnen we nog verwachten?”
Heleen: “ARTIS is in beweging. Vanuit onze educatieve functie is het meer dan ooit belangrijk dat we ons publiek, ook onze zakelijke relaties, inspireren en stimuleren om verantwoordelijk met de natuur om te gaan. ARTIS wil de komende jaren een voortrekkersrol op zich nemen om fossielvrij te worden en duurzaamheid na te streven, zo breed mogelijk. Ook bij events willen we de komende jaren steeds duurzamer worden. Minder vlees, meer lokale producten, minder verspilling. Verder zullen de restauratie en vernieuwing van het Groote Museum deze plek nieuw leven inblazen als locatie voor evenementen. Over een paar jaar is het zover.”

Heleen: “Wat was dit jaar voor jou het mooiste evenement en waarom?”
Leon: “Onze eigen opening van de Hollandse Meesters-tentoonstelling. Dat was een ware happening. Maar ik wil mijn keuze toch breder maken, eigenlijk gebaseerd op de gehele periode van deze tentoonstelling, waarin we een aantal maanden absolute topstukken uit de Hermitage St.-Petersburg hebben mogen laten zien aan ons publiek. Er is bij ons intern enorm naar toegeleefd, achter de schermen is er keihard gewerkt om deze tentoonstelling mogelijk te maken en die heeft ons al het moois gegeven; bijna alle records zijn gebroken, er is een documentaire gemaakt, fantastische recensies, exclusieve diners i.s.m. sterrenchef Jonathan Zandbergen. We hebben zo veel positiviteit op ons af zien komen, het had zijn effect op al onze afdelingen, echt een geweldige ervaring.”

Eend ‘Vesuvius’. Op de BBQ gegaard met bolognese van de haasjes, tuinbonen, Parmaham, spinaziegnocchi, saus van paddenstoelen

Leon: “Welk advies zou jij de leden van de UVoA willen meegeven?”
Heleen: “Wees creatief met de waarde van je plek. Verrijk je evenementen met elementen die zorgen voor een totaalbeleving die heel specifiek bij jouw locatie past. En denk na over duurzame oplossingen in je bedrijfsvoering, hoogste tijd dat we allen de verantwoordelijkheid nemen.”

Heleen: “Waar zetten jullie op in de komende jaren?”
Leon: “We leveren op hoog niveau en dat willen we vasthouden ondanks de ontwikkelingen en uitdagingen met de krappe arbeidsmarkt in de horeca. Onze focus ligt daarmee op het continueren van onze inmiddels bij veel opdrachtgevers bekende kwaliteit. Daarnaast lijken trends steeds sneller te komen en ook weer sneller te gaan, de wereld is mede door social media kleiner en sneller geworden. Wij merken dat een eigen identiteit en een persoonlijke benadering het onderscheid maken bij onze opdrachtgevers en genodigden.”

Foto ARTIS, Samuel van Leeuwen

Foto Hermitage, www.instagram.com/patrickgoijaerts

FacebookTwitterLinkedInWhatsApp